piątek, 13 kwietnia 2018

Jak walczyć ze smogiem? - zajęcia projektowe

Rano przypomnieliśmy sobie, co to jest smog i skąd się bierze oraz co to znaczy niska emisja. Następnie przyczytaliśmy trudne nazwy związków chemicznych, które trafiają do atmosfery zanieczyszczając ją. Przedstawiliśmy je w postaci strasznych potworków, które nie budzą sympatii. Nadszedł czas na zastanowienie się, jak walczyć ze smogiem. Ważna jest świadomość ludzi, jakie zagrożenia niesie za sobą smog, by zaniechali palenia traw, liści, spalania w piecach węgla złej jakości, mokrego drewna, śmieci. Ograniczenie ruchu samochodów i w miarę możliwości korzystanie z rowerów. A także zmniejszenie ilości śmieci przez ich segregację i recykling. 
A segregować odpady mogą już najmłodsi. Tak więc ustaliliśmy kolory pojemników, pokolorowaliśmy na określony kolor symbole recyklingu i przystąpiliśmy do segregacji zgromadzonych w klasie śmieci; plastik, papier, szkło, metal, odpady biodegradowalne oraz inne, których początkowo nie wiedzieliśmy, gdzie zaklasyfikować. Jednak szybko nam się przypomniało, że przeterminowane leki wrzuca się do specjalnego pojemnika w aptece, baterie również do specjalnych pojemników np. w szkole, zepsute telefony i inne sprzęty elektroniczne do kontenerów na elektrośmieci. Natomiast odzież możemy wrzucić do pojemników PCK, być może ktoś jeszcze z niej skorzysta. 
Obejrzeliśmy kolejny film tematyczny z ciekawym doświadczeniem. Fragment z wybuchem tak nam się podobał, że obejrzeliśmy go dwa razy. Wkleiliśmy do zeszytu informacje o recyklingu. Wiedzę teoretyczną postaramy się stosować w praktyce i zachęcać do tego innych. 

W ramach zajęć matematycznych przećwiczyliśmy dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych w zakresie 100. Nie sprawiają nam one większej trudności, chociaż pomyłki w obliczeniach się zdarzają. 
Uczyliśmy się piosenki "Utalentowana szóstka" i chyba mieliśmy dobry dzień, bo dość szybko zapamiętaliśmy tekst. Jeszcze poćwiczymy w domu.
Dzień i tydzień nauki zakończyliśmy zabawami ruchowymi na szkolnym boisku. Różne odmiany zabawy w berka bardzo nam się podobały. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz