czwartek, 23 listopada 2017

Co daje nam Ziemia?

Ziemia jest naszym domem, daje nam schronienie, a także dostarcza pożywienie. Człowiek od najstarszych lat odżywia się tym, co ziemia zrodziła. Nauczył się uprawiać pola i siać różne rośliny. Jedną z największych i najważniejszych grup roślin są rośliny zbożowe. Jedne wysiewa się jesienią (zboża ozime), inne wiosną  (jare). Gatunki zbóż różnią się kwiatostanem. Mogą występować w postaci kolby, wiechy, a najpopularniejszy kwiatostan to kłos.
Obejrzeliśmy dzisiaj filmy ukazujące uprawę zbóż oraz żniwa dawniej i współcześnie. Jakże ciężka była praca rolników i ich rodzin, zanim wynaleziono siewniki, żniwiarki, kombajny. Droga od "ziarenka do bochenka" była znacznie dłuższa i trudniejsza niż w obecnych czasach.

Na zajęciach matematycznych przedstawialiśmy liczby dwucyfrowe w postaci dziesiątek i jednostek w diagramach. Rozwiązywaliśmy także proste przykłady dodawania liczb dwucyfrowych. 

Następnie utrwalaliśmy poznane zasady pisowni wyrazów z "ó"; wymiennym, niewymiennym oraz z końcówkami -ów, -ówka. Wyszukiwaliśmy wyrazów w tekście i wyjaśnialiśmy pisownię. Wyszukiwaliśmy także wyrazów z "ó" niewymiennym w uwielbianych przez nas wykreślankach. 

Wczoraj rozmawialiśmy o dobrych uczynkach i okazało się, że większości z nas już udało się sprawić kilka przyjemności innym. Mogliśmy wrzucić kryształki do klasowego słoiczka "dobrych uczynków". Mamy go już od pierwszej klasy. Jednym z tych dobrych uczynków było przygotowanie laurek i drobnych upominków dla chorego Pawełka z "marzycielskiej poczty". Dzisiaj wspólnie zredagowaliśmy list do niego. Kopertę z niespodziankami wyślemy w poniedziałek. Mamy nadzieję, że Pawełek się ucieszy. 

W przerwie między zajęciami był też czas na trochę ruchu. Dzisiaj różnego rodzaju skoki, przeskoki na różnych wysokościach. Niby proste, a jednak nie do końca. 😏






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz