piątek, 27 kwietnia 2018

Majowe święta narodowe

Polska to nasza Ojczyzna. Jako jej obywatele powinniśmy znać symbole narodowe oraz najważniejsze święta związane z historycznymi wydarzeniami dotyczącymi naszego kraju. I właśnie o tym dzisiaj rozmawialiśmy. Dowiedzieliśmy się także, co to jest konstytucja i dlaczego jest najważniejszym aktem prawnym w kraju. Przypomnieliśmy i zaśpiewaliśmy sobie hymn Polski, by na akademii nie powstydzić się przed kolegami z innych klas. 

Obejrzeliśmy i wspólnie zredagowaliśmy opis obrazu Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance". Podkreśliliśmy w zdaniach wszystkie przymiotniki, a następnie przeczytaliśmy opis bez nich. Jakże był ubogi. Czytając go trudno byłoby sobie wyobrazić obraz osobie, która go nie widziała. Już wiemy, jak ważne znaczenie mają przymiotniki w opisie. 

Czas na ćwiczenia rachunkowe, czyli dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Stąd kolorowanka matematyczna, a potem konkurs na mistrza liczenia. Dzisiaj obrazki za zwycięstwo odebrali Bartek i Jaś. 

A potem wykonaliśmy zabawne śmigiełka z papieru. Chociaż praca nieskomplikowana, łatwo było coś zepsuć; źle naciąć, zagiąć, ale w efekcie każdy zrobił i ozdobił minimum dwa latające śmigiełka. Rekordziści mieli nawet 5. No i potem już najlepsza zabawa. Wchodziliśmy na krzesła, by lot papierowej zabawki trwał jak najdłużej. Próbowaliśmy też na dworze, ale przeszkadzał nam wiatr. 

Na zakończenie dnia uczestniczyliśmy w uroczystej akademii przygotowanej przez starszych uczniów, którzy w przystępny sposób przedstawili fakty historyczne, śpiewali piosenki patriotyczne i tańczyli poloneza. Bardzo nam się podobało. 







czwartek, 26 kwietnia 2018

Razem w Europie. Jeden cel. - Dzień Nauki.

Rano rozpoczęliśmy kinem w klasie i obejrzeliśmy film pt. "Zielona szkoła". Podjadając różne smakołyki oglądaliśmy przygody naszych rówieśników, ich przyjaźń i wzajemną pomoc.

A potem wybraliśmy się na kolejne spotkanie integracyjne w ramach projektu współpracy polsko - niemieckiej: Razem w Europie. Jeden cel. Dzisiaj był to Dzień Nauki. Przed zajęciami jeszcze chwila wspólnej zabawy na placu zabaw, a następnie emocjonujące warsztaty prowadzone przez dr Sylwię Lewicką. Pokazy doświadczeń z wybuchającą kolorową lawą, unoszącymi się barwnymi bąbelkami, zabawy wiatraczkami. A największą radość sprawiła nam możliwość samodzielnego wykonania kolorowego, żelkowego "glutka", któego mogliśmy zabrać do domu. Na zakończenie tego emocjonującego dnia zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. 









Pokaz zdjęć - klik
Pokazy doświadczeń - Dzień Nauki cz. 1 - klik
                                     Dzień Nauki cz. 2 - klik

środa, 25 kwietnia 2018

Razem w Europie. Jeden cel. - Dzień Muzyki.

Dzisiaj  zostaliśmy zaproszeni do SP 41 S. Okazja była wyjątkowa. Uroczyste obchody 35 - lecia szkoły, a także realizacja przez nich projektu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży "Razem w Europie. Jeden cel", w którym uczestniczą również uczniowie i nauczyciele z niemieckiej szkoły Pestalozzi Schule w Essen. 
Po części oficjalnej z przemówieniami organizatorów i gości, tanecznych występach artystycznych przygotowanych przez dzieci z OOP 3, nadszedł czas na instrumentalne warsztaty muzyczne oraz słodki poczęstunek. To był mile spędzony czas.






A co działo się wcześniej? Czas zabaw ruchowych w sali gimnastycznej - dziś wg naszego pomysłu. Zabawy piłką, hula-hopem, skoki na piłkach kangurkach, jazda na platformach, czy też ćwiczenia sprawnościowe na drabinkach. Dużo emocji i jeszcze więcej radości.

Potem napisaliśmy dyktando z wyrazami z "ż". Nauczyliśmy się krótkiej, zabawnej piosenki o pchłach. Śpiewaliśmy ją coraz szybciej, aż nam się poplątały języki.



wtorek, 24 kwietnia 2018

Happening antysmogowy - podsumowanie projektu

Nadszedł czas na podsumowanie projektu RODZICE  I DZIECI,  POWIETRZE  BEZ ŚMIECI. Chcąc podkreślić, że działania podjęliśmy dla naszej zielonej planety, ubraliśmy się właśnie na zielono. Uzbrojeni w maski antysmogowe, z naszymi transparentami i balonami ruszyliśmy gotowi do walki. Do walki ze smogiem? No może niezupełnie, ale na pewno z świadomością ludzi. Naszym celem było rozpropagowanie ulotek na temat smogu z przesłaniem "przeczytaj i podaj dalej", by dotarły one do jak największej ilości osób. Odczytaliśmy również hasła na temat szkodliwości smogu. Mamy nadzieję, że wszyscy wraz z nami będą czynić starania, by zapobiegać smogowi. Chcemy oddychać czystym powietrzem!








I chociaż happening był najważnieszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, warto wspomnieć, co jeszcze dzisiaj robiliśmy. Zadbaliśmy o naszą kondycję fizyczną wykonując różnorodne ćwiczenia. Przypomnieliśmy sobie, jak poprawnie wykonać przewrót w przód i w tył. Te  drugie nadal sprawiają nam trochę trudności.

W nawiązaniu do prezentacji o porach roku, powtórzyliśmy to, co wiemy o zimie.
Ostatnie już osoby zaliczyły wiersz o przymiotnikach.





poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Nasze prezentacje c.d.

Podsumowaliśmy to, co wiemy o jesieni i oddaliśmy głos naszym koleżankom i kolegom, którzy przygotowali prezentacje o zimie. Wysłuchaliśmy opowieści Ani, Oliviera i Łukasza. I chociaż za oknem bardzo ciepła wiosna, w klasie powiało chłodem, gdy oglądaliśmy zamarznięty, ośnieżony świat przyrody. Chyba chwilowo za zimą nie tęsknimy.

Z zimowej krainy przenieśliśmy się do Ogrodu Sztuki. Wyjaśniliśmy, jak rozumiemy pojęcie sztuki oraz wymieniliśmy różne jej dziedziny. Przy okazji poznaliśmy pisownię zawodów z  wymienną na r końcówką  - arz. Utrwaliliśmy przymiotniki, recytowaliśmy o nich wiersz. 

Doskonaliśmy technikę mierzenia i precyzyjnego posługiwania się linijką podczas rysowania figur geometrycznych. Obliczaliśmy obwody kwadratów i prostokątów. Z pomocą metrówki zmierzyliśmy długość i szerokość klasy oraz obliczyliśmy jej obwód. W domu będziemy kontynuować ćwiczenia  mierzeniem. 







piątek, 20 kwietnia 2018

Nasze prezentacje

Czas na  tymczasowe podsumowanie wiadomości o lecie oraz kolejne prezentacje, tym razem o jesieni. Tą tematyką zajęli się: Antoś, Piotruś i Kuba. Piękne, barwne plakaty i zdjęcia uatrakcyjniły ich interesujące wystąpienia. A my mogliśmy skonfrontować posiadane już na temat jesieni wiadomości z informacjami przekazywanymi przez kolegów. 

Dzisiaj część z nas zaliczyła już wiersz o przymiotnikach. Okazuje się, że ostatni fragment wiersza "Jakie ze mnie dziecko? Doskonałe" sprawdził się w dniu dzisiejszym bez wątpienia, bo recytacje wypadły faktycznie doskonale. Z gramatyką dzielnie zmagaliśmy się dalej. Dzisiaj poznaliśmy zdania pojedyncze, zawierające tylko jeden czasownik oraz zdania złożone, w których mogą występować dwa i więcej czasowników. 

Walczymy dalej z mierzeniem. Pracujemy nad precyzją w rysowaniu i mierzeniu, wprawdzie na razie z różnym skutkiem, ale się staramy. Jeszcze zapominamy, że kratki w zeszycie matematycznym mają stanowić dla nas pomoc w rysowaniu. A dzisiaj rysowaliśmy kwadraty i prostokąty o podanych wymiarach. 

Na ostatniej lekcji spotkaliśmy się na szkolnym boisku z innymi klasami, by wspólnie odśpiewać piosenkę "Utalentowana szóstka". Zaprezentowaliśmy nasze dyplomy, medale, puchary. One świadczą o naszych zainteresowaniach i talentach. Nagraniem piosenki powalczymy w konkursie na PODWÓRKO TALENTÓW NIVEA  2018. 






czwartek, 19 kwietnia 2018

Brzydkie kaczątko

Przeczytaliśmy baśń H. Ch. Andersena pt. "Brzydkie kaczątko".  Podzieliliśmy się naszymi odczuciami, jakie wzbudziła w nas ta baśń.  Trudną sytuację kaczątka odnieśliśmy do naszego świata rzeczywistego i do samopoczucia zagubionego, odrzuconego dziecka. Nikt z nas nie chciałby się znaleźć w podobnej sytuacji. 

Przypominaliśmy sobie wiadomości o porach roku; wiośnie i lecie. Okazuje się, że niektórzy z nas bardzo nieuważnie słuchają prezentacji kolegów i koleżanek, nie kojarzą zmian w przyrodzie z określoną porą roku. 

Podczas zajęć matematycznych doskonaliliśmy sprawne posługiwanie się linijką. Kontynuowaliśmy ćwiczenia w mierzeniu i rysowaniu odcinków określonej długości. Większość z nas zaliczyła zadanie "na piątkę", chociaż niektórzy musieli wykonać je dwa razy.

Na zajęciach komputerowych uczyliśmy się wstawiać autokształty w programie WORD, a następnie formatowaliśmy je tak, by stanowiły ramkę otaczającą tekst. Każda ramka i wypełnienie musiało być w innym kolorze. Efektem końcowym były wizytówki z imionami. Poradziliśmy sobie doskonale. 






środa, 18 kwietnia 2018

Jak postępować, gdy jest smog - zajęcia projektowe

Kończymy realizację zajęć z projektu RODZICE I DZIECI, POWIETRZE BEZ SMIECI. Dzisiaj zastanawialiśmy się, jak postępować, gdy jest smog, jak możemy się chronić. Niestety trudno jest uniknąć całkowicie zanieczyszczonego powietrza, jednak w jakiś sposób można ograniczyć jego wchłanianie. Po dyskusji wykonaliśmy antysmogowe znaki zakazu i informacyjne. Z ich pomocą ustaliliśmy, że w trakcie smogu powinniśmy ograniczyć wyjścia na spacery, nie powinniśmy w tych dniach uprawiać sportu na dworze, a  domu najlepiej nie otwierać okien. W skrajnych sytuacjach wychodząc na dwór możemy nosić maseczki antypyłowe, a w domu korzystać z urządzenia zwanego oczyszczaczem powietrza. Powinniśmy czuwać nad stanem swojego zdrowia i w razie dolegliwości ze strony układu oddechowego, czy też krążeniowego, zwrócić się o pomoc do lekarza. 
Pochwaliliśmy się pomysłowymi maseczkami antypyłowymi. Okazało się, że w klasie są kotki, krówki, minionki i inne różne zabawne postacie. 








W ramach dbania o swoje zdrowie i kondycję fizyczną uczestniczyliśmy w zajęciach ruchowych. Dziś gra w hokeja na sali, która zawsze niesie za sobą sporo emocji. Bawiliśmy się doskonale.

Napisaliśmy dyktando utrwalając pisownię wyrazów z "ż", a przy okazji również: ą, ę, - om, -em.
Sprawdziliśmy, co pamiętamy o wiośnie, a następnie mogliśmy wysłuchać kolejnych prezentacji, tym razem o lecie. Wiele informacji, ciekawe zdjęcia, ilustracje. Na pewno ułatwią nam zapamiętanie wiadomości o tej porze roku. Dziękujemy Emilce, Bartkowi, Mikołajowi, Krzysiowi i Ani.