wtorek, 29 listopada 2016

29 listopada - Wakacje na wsi

Zapewne temat dzisiejszej informacji Was zadziwił; wakacje w listopadzie? Ależ tak. Dzisiaj Kacper wykorzystując teatrzyk Kamishibai opowiedział nam historię "Wakacje na wsi". Główna bohaterka nie miała ochoty spędzać wakacji na wsi, gdyż uważała, że nie ma tam takich rozrywek, jak w mieście. Okazało się to nieprawdą, bo wprawdzie inaczej, ale równie ciekawie można spędzić czas właśnie na wsi. A przede wszystkim, to tylko od nas samych zależy, czy będzie nam się nudzić, czy nie. 
Mówi się, że podobno inteligentni ludzie się nie nudzą...


poniedziałek, 28 listopada 2016

28 listopada - Pies ogrodnika

Dzisiaj bajkę opowiadał nam Jaś. Była to bajka pt. "Pies ogrodnika", z której nauczyliśmy się, że nie powinno się być samolubnym, a także, że zawsze warto dzielić się z innymi. A pies ogrodnika sam nie zjadł, bo nie lubił, a nie chciał dać innym. Stąd właśnie wzięło się powiedzenie o psie ogrodnika.

A tak poza tym, to cały ten tydzień będzie taki bardzo, bardzo zwyczajny. Musimy się przekonać, jak to jest, kiedy uczy się tylko w ławce, tylko z książką i zeszytem... Kto wie dlaczego, niech trzyma za nas kciuki.

piątek, 25 listopada 2016

25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

Za górami, za lasami mieszkała rodzina misiów... Ale czy to bajka o nas? Bo dzisiaj to my byliśmy wielką misiową rodziną, a w klasie było pluszowo, mięciutko i milutko. Dzisiaj poznaliśmy prawdziwą  historię, skąd na świecie wzięły się pluszowe misie. Słuchaliśmy ciekawostek o niedźwiedziach brunatnych, polarnych i pandzie wielkiej. Degustowaliśmy pyszny, zdrowy miodek - przysmak Kubusia Puchatka i nie tylko. Wiele radości sprawiło nam rysowanie misia z zawiązanymi oczami, chociaż niektóre rysunki wcale go nie przypominały, ale były bardzo zabawne. Wykonaliśmy też piękne prace plastyczne wg swojego pomysłu. 
Razem z misiami świętowała Ania, która obchodzi dzisiaj urodziny! Misiowych urodzin, Aniu!!!
Oczywiście nie zabrakło też bajki. Nadeszła kolej na Oliwię, która opowiedziała nam bajkę "Pszczółka Maja". Motyw przyjaźni, życzliwości i wzajemnej pomocy, który wystąpił już w wielu bajkach, kolejny raz przypomniał nam, jak ważne są one w życiu. Szkoda, że czasami o tym zapominamy. Ale cały czas się uczymy... Bajkowym przesłaniem było też stwierdzenie, że marzenia się spełniają. Dziękujemy, Oliwka!









czwartek, 24 listopada 2016

24 listopada - O wodzie cd. - Co pływa, a co tonie?

Kontynuując wodne tematy, dzisiaj sprawdzaliśmy, co pływa, a co tonie. Zazwyczaj dobrze przewidywaliśmy, co się stanie, chociaż okazało się, że niektóre pływające przedmioty tonęły po zanurzeniu i nabraniu wody. Wiemy już, że kluczowe tu jest powietrze oraz tworzywo, z którego wykonany był przedmiot. Zabawa była udana. Przy okazji rozmawialiśmy o ładowności statków. Nasz statek przeładowany niestety zatonął. 

Bajkowy nastał czas... Dzisiaj kolej na Michała.Opowiadał nam "Bajkę o słoniu Bartusiu i jego krótszej nóżce". Jego cichy, tajemniczy głos sprawił, że nikt nawet nie drgnął. Z zapartym tchem słuchaliśmy wzruszającej opowieści. Każdy z nas czasami czuł się tak, jak Bartuś, który przecież wcale nie był gorszy z powodu swojej krótszej nóżki, miał dobre serce i był dobrym kolegą. No i przede wszystkim potrafił pięknie opowiadać, tak jak nasz Michał. Brawo!

Był też czas na ćwiczenia w pisaniu i czytaniu, a także zajęcia w terenie. Nasze ulubione zabawy ruchowe, ale w połączeniu z lekcją matematyki. Dodajemy już coraz lepiej!






środa, 23 listopada 2016

24 listopada - Zajęcia o wodzie i nie tylko

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od porannych zabaw ruchowych na boisku. Następnie rozmawialiśmy o krążeniu wody w przyrodzie. Wiemy już, że jest to  proces nieustanny. Zaznaczyliśmy kredą obwód kałuż na boisku, by obserwować ich zmniejszanie przez parowanie wody. Utworzyliśmy nawet swoje mini jeziorko i rzekę. Jutro zobaczymy, co się z nimi stało.
Kolejne zajęcia odbywały się już w klasie. Poprzez zabawę utrwalaliśmy poznane do tej pory litery, dzieliliśmy je na samogłoski, spółgłoski, przyporządkowywaliśmy przedmioty zaczynające się daną głoską i zapisywaliśmy je na naszym niezwykłym stole. Następnie ćwiczyliśmy pisanie nowo poznanej litery.
Utrwalaliśmy także, w jaki sposób zapisuje się nierówności. Po raz pierwszy układaliśmy proste zadania tekstowe dla kolegów i koleżanek związane z porównywaniem ilości, a także dodawaniem.






wtorek, 22 listopada 2016

23 listopada - Dogoterapia

Dzisiaj od rana niespodzianka! Po raz drugi odwiedziła nas sznaucerka Ksanta. Bardzo ucieszyła się na nasz widok i przyjaźnie się przywitała. Nadszedł czas na ćwiczenia i zabawy. Niektóre z nich już znaliśmy, w innych uczestniczyliśmy po raz pierwszy. Byliśmy zaskoczeni, ile Ksanta już potrafi. Zwinnie pokonywała przeszkody; przeskakiwała hula - hop, drążek, czołgała się. Za każde wykonane zadanie dostawała od nas nagrodę - jej ulubione przysmaki. Dzisiaj uczyliśmy się też rozpoznawać sygnały dawane przez pieska, od pani Justyny dostaliśmy ciekawą instrukcję i wyjaśnienie różnych postaw i zachowań tych zwierząt. A na naszych drzwiach zawisło przesympatyczne zdjęcie naszej ulubienicy z informacją, że "tu pracuje Ksanta". 
Następnie nadszedł czas bajek. Dzisiaj prezentowały się dwie osoby. Piotruś opowiedział nam historię "Angry Birds  - Wielka bomba". Morałem tej opowieści było stwierdzenie faktu, że "nie szata czyni superbohaterem, lecz dobre serce". Nasz kolega opowiadał bardzo ciekawie, słuchaliśmy go z ogromnym zainteresowaniem. 
Emilka natomiast zaskoczyła nas przebraniem kotka. Jej strój był powiązany z tym, co prezentowała. W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwór Stanisława Jachowicza "Chory kotek". Ta historia przypomniała nam, że łakomstwo może się źle skończyć. Nie zapomnimy o tym na pewno!
Piotrusia i Emilkę nagrodziliśmy brawami, a Pani tradycyjnie już - wielką piątką!




poniedziałek, 21 listopada 2016

21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzisiejszy dzień był wyjątkowy nie tylko w naszej klasie, ale w całej szkole. A wszystko za sprawą obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Dzisiaj w całej szkole było żółto, słonecznie, ciepło, radośnie i życzliwie. Z ogromnym entuzjazmem śpiewaliśmy "...w tym dniu króluje uśmiech, radość. Ludzie rozdają małe serduszka i szepczą miłe słowa do uszka...". Lekcje też były nietypowe. Mieliśmy okazję pooglądać zdjęcia wrocławskich krasnali, w tym Życzliwka - symbolu Dnia Życzliwości we Wrocławiu, miasta, które zapoczątkowało obchody tego święta w Polsce. Wysłuchaliśmy bajki "O Ciepłym i Puchatym",  "Ballady u uprzejmym rycerzu", a także wiersza "Życzliwa Pani". Odgrywaliśmy scenki, w których przedstawialiśmy sytuacje w naszego codziennego życia, kiedy to okazujemy sobie życzliwość. Zrobiliśmy wesołe ordery, którymi udekorowaliśmy "drzewko życzliwości". Bierzemy też udział w ogólnopolskiej akcji "Marzycielska poczta". Nasza klasa nawiąże kontakt z 5-letnią Nikolą, która urodziła się zdrowa, a w wyniku choroby straciła umiejętność samodzielnego poruszania się i mówienia. Dzisiaj przygotowywaliśmy dla niej piękne laurki, a w planach mamy napisanie listu w imieniu całej klasy. Z naszej strony to tak niewiele, a Nikoli możemy sprawić tym wielką radość. Obiecaliśmy też sobie wzajemnie, że będziemy się starać, aby "wszystkie niesnaski usunąć na bok, Dzień Życzliwości przez cały rok! "





piątek, 18 listopada 2016

18 listopada - Niebieski symbolem autyzmu... Zajęcia otwarte.

Niebiesko, niebiesko, niebiesko... Tak było dzisiaj w naszej klasie. A dlaczego? Ponieważ bierzemy udział w Ogólnopolskim Konkursie "Niebieskie nutki", czyli piosenki o autyźmie. Z tej właśnie okazji odbyły się w naszej klasie zajęcia otwarte, na które zaprosiliśmy uczniów zaprzyjaźnionej szkoły ZSS nr 41, rodziców oraz uczniów klasy III a (to klasa, która podobnie jak my, współpracuje z tą szkołą). Zaśpiewaliśmy gościom naszą konkursową piosenkę, która została nagrana. Następnie zaprezentował się Kuba. To był jego wielki dzień, gdyż jako pierwszy z klasy wystąpił przed tak wielką publicznością. Opowiedział przepiękną bajkę "Mysz i lew". Nie dał się tremie i poszło mu świetnie. Kuba, jesteśmy z Ciebie dumni!
Następnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi wykonaliśmy plakaty, na których pokazaliśmy świat w kolorze niebieskim. Każdy wyjątkowy i niepowtarzalny; dwa z nich zdobią nasz korytarz, a dwa zabrali nasi goście do swojej szkoły. Pożegnaliśmy się iskierką przyjaźni. 







czwartek, 17 listopada 2016

17 listopada - Z ostatniej chwili...

Ania reprezentowała naszą klasę w szkolnych eliminacjach konkursu recytatorskiego w języku angielskim i została wytypowana do kolejnego etapu, którym był konkurs miejski "Once upon a time". I chociaż nie udało jej się zwyciężyć, dla nas i tak jest wygrana! W tej dziedzinie jest w naszej klasie najlepsza! 
A swoją drogą, przecież już wiemy, że w życiu nie zawsze się wygrywa, ale trzeba próbować. Niemałym sukcesem jest już sam udział. Dlatego wszyscy walczymy i próbujemy swoich sił w różnych konkursach. 


17 listopada - Woda w trzech stanach skupienia

Dzisiaj kontynuowaliśmy zajęcia o wodzie. Okazuje się, że woda to nie tylko ciecz, ale także lód i para. Sprawdziliśmy jednak, że zawsze może wrócić do poprzedniego stanu płynnego. 




Bajkę opowiadała dzisiaj Ania. Była to opowieść "O chłopcu, który wołał: wilki, wilki" Niezwykła historia uświadomiła nam, że jeżeli ktoś często oszukuje, traci zaufanie innych. Bajka bardzo nam się podobała. Dziękujemy, Aniu!



środa, 16 listopada 2016

16 listopada - Jaka jest woda?

Dzisiaj w klasie zaskoczyło nas inne ustawienie ławeczek, które bardzo nam się spodobało. A dzień w naszej klasie był wyjątkowo mokry. Na powitanie zagadki słuchowe; musieliśmy rozpoznać dźwięk kapiącej wody, prysznica, morza, wodospadu, deszczu itp. Następnie określaliśmy, jaka jest woda; przeźroczysta, czysta, mokra... Najwięcej radości sprawiły nam zabawy wodą. Za pomocą rąk i nóg porównywaliśmy różnicę temperatur i okazało się, że woda może być jeszcze gorąca, ciepła, letnia, zimna. Podobno takie naprzemienne kąpiele są bardzo zdrowe (metoda Sebastiana Kneippa). Wspólnie ustaliliśmy, że woda znajduje się wszędzie i jest niezbędna w życiu ludzi, zwierząt i roślin.








Nadszedł czas na teatrzyk Kamishibai. Bartek opowiedział nam bajkę "Stoliczku, nakryj się". Morał z tej bajki taki, że nie warto sięgać po cudze. Zło zostało ukarane, a pomogły w tym kije - samobije. Bajka była bardzo ciekawa. Brawo, Bartek!



wtorek, 15 listopada 2016

15 listopada - Akademia Filmowa cz.2

Dzisiaj kolejny raz byliśmy w Multikinie w ramach Akademii Filmowej. Drugie spotkanie poprowadził archeolog, który opowiadał ciekawostki z życia dinozaurów. Prezentował też zdjęcia różnych gatunków dinozaurów roślinożernych i mięsożernych.  Niektóre z nich były nam już znane z wystawy w gliwickim Forum. Następnie obejrzeliśmy film "Dobry dinozaur", który poruszył nasze serca i razem z bohaterami przeżywaliśmy to, co działo się na ekranie. 

poniedziałek, 14 listopada 2016

14 listopada - Ćwiczenia w czytaniu

Mali Odkrywcy poznają kolejne litery i systematycznie ćwiczą pisanie. Wdrażają się także do czytania sylabami, ucząc się wzajemnie od siebie.
Tradycyjnie, jak każdego listopadowego dnia, nastał czas bajkowy. Dzisiaj bohaterem był Łukasz, który opowiedział piękną bajkę "Pani Zima". Jego opowieść wzbogaciły nie tylko ilustracje, ale również papierowe kukiełki. Bez wątpienia morał płynący z bajki na zawsze pozostanie w pamięci, bo już niejednokrotnie przekonaliśmy się, że w życiu zazwyczaj "każdy otrzymuje to, na co zasługuje".





czwartek, 10 listopada 2016

10 listopada - Szkoła taka jak nasza, a jednak inna

Wyjątkowym wydarzeniem w dniu dzisiejszym była wizyta w ZSS nr 41 w Zabrzu. To szkoła, z którą będziemy współpracować. Nie mogliśmy się doczekać spotkania z dziećmi i właśnie dzisiaj poprzez wspólne zabawy mogliśmy się  poznać. Było bardzo wesoło! Następnie udaliśmy się na zwiedzanie szkoły. No i wtedy okazało się, że szkoła niby taka jaka nasza, ale jednak inna. Sala gimnastyczna, klasy, przestronne korytarze... Ale oprócz tego zobaczyliśmy bardzo ciekawe sale do zajęć ruchowych z zakresu integracji sensorycznej. Tam dzieci doskonalą swoją sprawność. Ale największe wrażenie wywarła na nas sala doświadczania świata. W momencie zapomnieliśmy o prośbach i przestrogach Pani. Opanowała nas dzika radość! Bo Mali Odkrywcy, to także Klan Urwisów! :) Chcieliśmy być wszędzie jednocześnie; podziwiać ogromne akwarium z rybkami, kołysać się na wodnym łóżku, schować w lustrzanym domku, bawić fosforyzującymi pałeczkami, czy też zachwycać mieniącymi się kolorami diodami. To wyjście dostarczyło nam wielu wrażeń! Następnym razem będziemy gościć naszych nowych przyjaciół u nas.





A bajkę dzisiaj opowiadała nam Ania. Bohaterką była dziewczynka, która posiadała niezwykły pędzel o magicznej mocy. Wszystko, co narysowała, stawało się realne. Każdy z nas chciałby mieć taki pędzel. Jednak wiemy, że w życiu nie można mieć wszystkiego, a przede wszystkim nie warto być chciwym! Dziękujemy, Aniu! Zapamiętamy na pewno.


środa, 9 listopada 2016

9 listopada - Czego uczą nas bajki... cd.

Dzisiaj wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy aż dwie bajki. Jedną z nich przygotował Mikołaj. Była to opowieść "O Gajuszu Flawiuszu snobie wielkim". Nauczyliśmy się z niej, że w życiu nie można być zbyt zarozumiałym, dumnym, a także nie warto myśleć tylko o sobie. Olivier natomiast opowiedział nam bajkę "Ołowiany żołnierzyk". Uzmysłowił nam, że po pierwsze, to nie wygląd jest najważniejszy, lecz to, co się posiada we wnętrzu, a poza tym kolejny raz udowodnił, jak silna potrafi być miłość. 
Bajki, bajkami, ale przecież nie tylko tak się uczymy. Dzisiaj poznaliśmy kolejną literę, ale przy okazji utrwalaliśmy inne wcześniej poznane. Ćwiczyliśmy pisanie i czytanie sylab i wyrazów.